Program

KALENDARIUM SOMMAREN / HÖSTEN 2018

 

9 juni –16 september
Visning: Christin Johansson, Her Porcelain Chapel 2018
Rumslig installation visas dagligen 16.00-16.15 (de dagar som museet är öppet)
Samlingsplats: receptionen.

Verket är en del av utställningen Beyond the Object och visas även i anslutning till ordinarie visning av utställningen: 4/8, 12/8, 8/9, 15/9. 


AUGUSTI

14-17 augusti 10.00-15.00 - Fullbokat!
Sommarlovskollo: Berätta med lera
Ålder 7-10 år
Läs mer om sommarlovskollo

Torsdag 16 augusti 14.00-14.20
Introvisning: Lars Hellström, Södra Valsätra – min hembygd och andra verk

Lördag 18 augusti 14.00-14.45
Visning: Samling i förvandling, Tema: Uppsala, skulptur, måleri och Upsala-Ekeby keramik

Söndag 19 augusti 14.00
Finissage: Birgit Ståhl-Nyberg - Framtiden på väg med boksläpp "Det nya modet" och visning av sönerna Mikael och Robert Nyberg. 

Sista dagen som utställningen "Birgit Ståhl-Nyberg – Framtiden på väg" visas på Uppsala konstmuseum uppmärksammar vi med finissage och boksläpp. Mikael och Robert Nyberg ger en personlig visning av utställningen och presenterar den nya boken om Birgit Ståhl-Nyberg. 

Titel ”Det nya modet. BIRGIT STÅHL-NYBERG"
Författare: Mikael Nyberg, Birgit Ståhl-Nyberg, Sara Lidman
Grafisk formgivning: Donald Boström
Förlag: Bokförlaget Arena
Redaktörer: Robert Nyberg och Mikael Nyberg

 

Lördag 25 augusti 13.00–14.00
Vernissage: Airbrusch & Tusch – Joaquin Llena Rosell, Lena Svedberg och Finn Öhlund.
I samarbete med Gottsunda Hiphop och Kulturpunkten.
Plats: Gottsunda Centrum


SEPTEMBER

Lördag 1 september 12.00–16.00
Vernissage: ”Smällen” med flera. Verk ur museets samlingar; Kaarina Kaikkonen, From the Bottom of my Heart, samt Finn Öhlund, A Psychedelic Future
Invigning av tre utställningar 14.00

Tisdag 4 september 14.00-15.30
Tisdagsjazz
AKO & Bromander Trinetts

Anna Karin ”ako” Nytell Oldeberg - Anders Bromander - Per V Johansson

Torsdag 6 september 18.00–19.30
Skulpturjogging: The Kinetic Tour

Lördag 8 september 12.00–24.00
Kulturnatten: Performance, konserter, visningar, skapande i lerans och konstens tecken.
Separat program.  

Lördag 8 september 13.00–15.30
Familjelördag: Lermagi

Tisdag 11 september 14.00–15.30
Tisdagsjazz
Hans Loelv Trio
Hans Loelv - Johan Tengholm - Håkan Jansson

Torsdag 13 september 18.00–19.30
Samtal och filmvisning: Vad händer med yttrandefriheten i Turkiet?
Fikret Atay och Hanna Nordell
MUSEUM BAR 17.00-21.00
DJ: Format

Fredag 14 september 13.00–13.30
Stora & Små. Visningar för vuxna och barn 0–5 år: Beyond the Object

Lördag 15 september 13.00–14.00
Visning: Beyond the Object

Lördag 15 september 14.00–15.00
Konsert: Civilistjävel!
I utställningen Beyond the Object

Torsdag 20 september 18.00–19.30
Föredrag/Art Moments: Ann-Christine Fogelberg, intendent
MUSEUM BAR, DJ: Johanna Uddén

Lördag 22 september 13.00–14.00
Visning: ”Smällen” med flera

Lördag 22 september 14.00–15.30
Skulpturjogging: The Colour Tour

Lördag 22 september 13.00–13.30
Visning: Katrine Helmersson, Dark Currents
Plats: Uppsala Konsert & Kongress

Torsdag 27 september 19.00–20.00
Konsert: Egeland och Marin
I samarbete med Uppsala Konsert & Kongress
MUSEUM BAR. DJ: Anna-Karin Brus

Lördag 29/9 13.00–15.30
Familjelördag: Graffiti = Art :)


OKTOBER

Tisdag 2 oktober 12.00–13.00
Sopplunch och föredrag: Hanns Karlewski, DÅ och NU – ”Smällen” och min övriga produktion

Tisdag 2 oktober 14.00–15.30
Tisdagsjazz
Moon River and Me
Mary Nelson - Daniel Lantz - Pel Johnson - Håkan Jansson

Torsdag 4 oktober 18.00–19.00
Föredrag/Art Moments: Anna Ehn, chef för Offentlig konst Uppsala kommun.
MUSEUM BAR, DJ: Patric Kiraly.

Lördag 6 oktober 13.00–14.00
Visning: ”Smällen” med flera

Lördag 6 oktober 14.00–15.00
Musiksalong VII: The Great Learning Orchestra, verk av Öyvind Fahlström och Bengt af Klintberg.

Torsdag 11 oktober 18.00–19.00
Visning: Finn Öhlund, A Psychedelic Future

Fredag 12 oktober 13.00–13.30
Stora & Små. Visningar för vuxna och barn 0–5 år:”Smällen” med flera

Lördag 13 oktober 13.00–14.00
Boksläpp och samtal: Fågelsång och betong, om konstnären Mattias Bäcklin, med Björn Norberg, curator.

Lördag 13 oktober 14.00–15.00
Konsert: Simon Svärd, i utställningen ”Smällen” med flera

Tisdag 16 oktober 12.00–13.00
Sopplunch och föredrag: ”En man full av lysgas”, sonen Fredrik Ultvedt om konstnären P O Ultvedt.

Torsdag 18 oktober 19.00–20.00
Konsert: Lisa Nordström
I samarbete med Uppsala Konsert & Kongress
MUSEUM BAR, DJ: Tomas Bodén

Fredag 19 oktober 13.00–13.20
Visning: Finn Öhlund, Den 3-ögda kaninen  
Plats: Uppsala Konsert & Kongress

Lördag 20 oktober 13.00–15.30
Familjelördag: Landskap i knallfärger

Lördag 20 oktober 12.00–13.00
Vernissage: Korakrit Arunanondchai, Painting with history in a room filled with people with funny names 4. I samarbete med Uppsala Internationella Kortfilmfestival

Tisdag 23 oktober 14.00–15.30
Tisdagsjazz
Anders Bromander Trinetts
Anders Bromander - Per V Johansson - Håkan Jansson

Torsdag 25 oktober 18.00–19.30
Författarkväll
I samarbete med Bibliotek Uppsala. Biljetter: 100 kr
MUSEUM BAR, DJ: Pontus Ström

Lördag 27 oktober 13.00–14.00
Vernissage: Another Story
Plats: Kulturpunkten / Gottsunda Centrum

Tisdag 30 oktober – fredag 2 november
Kulturlov: Ett skaparuniversum – Bergman 100 år


NOVEMBER

Torsdag 1  november 18.00–19.00
Föredrag/Art Moments: Lars Lambert, filmare och författare, Uplands Konstförening 85 år!
MUSEUM BAR, DJ: Stina Wollter & Micke Olsson?

Lördag 3 november 13.00–14.00
Visning: ”Smällen” med flera

Lördag 3 november 17.00–00.00
Performance: BEGRAVNING1

Tisdag 6 november 14.00–15.30
Tisdagsjazz
Ingela hyllar Hasse & Tage
Ingela Nilsson - Mattias Åström - Erik Ojala - Håkan Jansson

Torsdag 8 november 18.00–19.00
Föredrag: Ljuskonst – en konsthistorisk tillbakablick, Peter Hagdahl, konstnär.
MUSEUM BAR, DJ: Svante Pettersson

Lördag: 10 november 12.00–16.00
Vernissage: Åsa Ersmark, Escape Fantasies
Invigning 14.00

Söndag 11 november 12.00–16.00
Museidagen: Tema Carl Peter Thunberg. Linnés lärjunge och Japanresenär.

Tisdag 13 november 18.00–19.00
Samtal: Riot Days, Maria Aljochina från Pussy Riot berättar om boken.
Plats: Mallas sal, Uppsala stadsbibliotek
I samarbete med Bibliotek Uppsala

Torsdag 15 november 18.00–20.00
Performance: Revolve Remixed
MUSEUM BAR, DJ: Gustaf Broms

Fredag 16 november 13.00–13.30
Stora & Små. Visningar för vuxna och barn 0–5 år: Åsa Ersmark, Escape Fantasies

Lördag: 17 november 13.00–14.00
Visning: Åsa Ersmark, Escape Fantasies

Lördag 17 november 14.00–15.00
Konsert: Stina Hellberg Agback, i utställningen Åsa Ersmark, Escape Fantasies

Tisdag 20 november 12.00–13.00
Sopplunch och föredrag: Åsa Bharathi Larsson om Agnes Cleves porträtt av Gabriele Münter.

Torsdag 22 november 19.00–20.00
Konsert: Chicagojazzen
I samarbete med Uppsala Konsert & Kongress
MUSEUM BAR, DJ: Jenny Sunesson

Lördag 24 november 13.00–14.00
Visning: ”Smällen” med flera

Tisdag 27 november 14.00–15.30
Tisdagsjazz
Sani Scat Stevens
Sani Gamedze - Thomas Arnesen - Ambjörn Hugardt - Håkan Jansson

Torsdag 29 november 18.00–19.00
Artist talk: Åsa Ersmark och Susanna Ericson Wallstén, författare.
MUSEUM BAR, DJ: David Bremer


DECEMBER

Lördag–söndag 1–2 december
Julmarknad

Lördag–söndag 1–2 december 13.00–15.30
Familjelördag och –söndag: Garntomtar

Lördag: 1 december 13.00–14.00
Visning: Åsa Ersmark, Escape Fantasies

Måndag 3 december 13.00–13.20
Visning: Åsa Ersmark, Mirror
Plats: Uppsala Konsert & Kongress

Torsdag 6 december 18.00–19.00
Föredrag/Art Moments: Sebastian Johans
MUSEUM BAR. DJ: Pär Fredin

Lördag 8 december 12.00–16.00
Vernissage: Stipendiater 2018 – Stiftelsen Anna-Lisa Thomson Till Minne
Invigning 13.30

Lördag 8 december 14.00–15.00
Konsert: Cecilia Österholm
I utställningen Åsa Ersmark, Escape Fantasies

Fredag 14 december 13.00–13.30
Stora & Små.Visningar för vuxna och barn 0–5 år: Stipendiater 2018 – Stiftelsen Anna-Lisa Thomson Till Minne

Lördag 15 december 13.00–14.00
Visning: Stipendiater 2018 – Stiftelsen Anna-Lisa Thomson Till Minne

Lördag 22 december 13.00–14.00
Visning: ”Smällen” med flera

Måndag-tisdag 24-25 december
Stängt

Onsdag Annandag jul 26 december 13.00–14.00
Visning: Stipendiater 2018 – Stiftelsen Anna-Lisa Thomson Till Minne

Torsdag 27 december 18.00–19.00
Visning: Åsa Ersmark, Escape Fantasies

Lördag 29 december 13.00–14.00
Visning: Stipendiater 2018 – Stiftelsen Anna-Lisa Thomson Till Minne


JANUARI 2019

Lördag 5 januari 13.00–14.00
Visning: ”Smällen” med fler

Torsdag 10 januari 18.00–19.00
Visning: Stipendiater 2018 – Stiftelsen Anna-Lisa Thomson Till Minne

Lördag 12 januari 13.00–14.00
Visning: Åsa Ersmark, Escape Fantasies

 




 

 




15 augusti 2018